SZKOLENIA Z ZAKRESU PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
SZKOLENIA Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ ORAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO Z EWAKUACJĄ LUDZI I MIENIA
/jak radzić sobie w sytuacji konieczności udzielenia pomocy osobie rannej, poszkodowanej, nawet znajdującej się w stanie zagrożenia życia/
Cel szkoleń:
przekazanie słuchaczom wiedzy i umiejętności praktycznego wykonywania czynności przedmedycznych w sytuacjach urazowych oraz ratujących życie, a także korzystania z dostępnego sprzętu i środków opatrunkowych.
Zakres tematyczny szkoleń:
podstawy organizacyjno-prawne; wstępna ocena stanu osoby poszkodowanej; postępowanie z osobą nieprzytomną; zatrzymanie podstawowych funkcji życiowych krążenia i oddechu; resuscytacja krążeniowo oddechowa; zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zranień bądź krwawień tętniczych i żylnych, omdleń, oparzeń i porażeń; urazy układu kostnego – złamania, zwichnięcia, skręcenia; postępowanie przy zadławieniach, oparzeniach, omdleniu, zmiażdżeniach, ciałach obcych, udarach cieplnych, drgawkach, porażeniu prądem elektrycznym, utonięciach; pierwsza pomoc, ratownictwo medyczne w nagłych stanach zagrożenia życia i nadzwyczajnych zagrożeniach środowiska, praktyczne opatrywanie ran, unieruchomienie kończyn, wykonywanie sztucznego oddychania; pośredniego masażu serca, apteczka - zasady prowadzenia, zestaw zaopatrzenia, wyposażenie, zasady ewakuacji osób imienia.
Zakres obejmuje czynności proste możliwe do wykonania za pomocą ogólnie dostępnych środków. Podstawa szkoleniową są procedury służb ratowniczych oraz wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji.
Organizacja szkoleń:
- metodologia: prelekcja; pokazy; symulacje sytuacyjne; zajęcia praktyczne; trening,
- grupy szkoleniowe do 20 osób,
- czas szkolenia wynosi od 6 jednostek lekcyjnych.
- podczas zajęć wykorzystywane są: prezentacje multimedialne i filmy instruktażowe, manekiny do nauki resuscytacji, zestawy opatrunkowe, podstawowe zestawy do symulacji urazów, symulacji ran, materace /maty/ do nauki pozycji ułożeniowych, apteczki, materiały instruktażowe dla słuchaczy,
- słuchacze otrzymują zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniach spełniających wymogi:
- art. 2091 §1 pkt. 2 Kodeksu Pracy w zakresie osób wyznaczonych przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy oraz
- §44 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997r w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie osób, które mogą zajmować się apteczkami w zakładzie pracy.
Szkolenia przeznaczone są dla wszystkich osób mogących znaleźć się w sytuacji konieczności udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej, a zespołem je realizującym kieruje absolwent Podyplomowego Studium Medycyny Ratunkowej – Akademii Medycznej w Poznaniu, ratownik, instruktor pierwszej pomocy z elementami medycyny ratunkowej, trener w zakresie ochrony ludności, instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji BLS-AED,.
Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej WCE MATEL SERVICE
Czym jest pierwsza pomoc?
Każdy świadek zdarzenia (niezależnie czy będzie to wypadek drogowy, wypadek przy pracy czy zasłabnięcie na przystanku autobusowym), w którym ucierpi inna osoba, ma obowiązek udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej. Do pierwszej pomocy przedmedycznej można zaliczyć wszelkie działania, jakie przeprowadza się, aby uratować komuś życie. Czynności te (np. resuscytacja krążeniowo-oddechowa) wykonywane są do czasu dotarcia na miejsce zdarzenia ratownika medycznego lub lekarza.
Do kogo skierowany jest kurs pierwszej pomocy?
Z kursu pierwszej pomocy przedmedycznej może skorzystać każdy, kto chce zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę na temat metod udzielania pomocy osobom poszkodowanym m.in. w wypadkach komunikacyjnych. Z naszej oferty szkoleniowej mogą skorzystać zarówno osoby, które nigdy wcześniej nie spotkały się z zagadnieniem pierwszej pomocy przedmedycznej, jak i ci, którym zależy na weryfikacji dotychczasowej wiedzy i umiejętności. Pamiętaj, że i Ty możesz znaleźć się w sytuacji, w której to tylko i wyłącznie od
Twojej szybkiej reakcji będzie zależało, czy uda się uratować czyjeś życie.
Dlaczego warto odbyć kurs pierwszej pomocy?
Zdarzeń losowych nie da się przewidzieć. Można pokusić się o parafrazę słów napisanych przez Stephena Kinga, który uważał, że zakładając jak najlepszy rozwój wypadków, należy zawsze liczyć się z najgorszym scenariuszem. Można też posłuchać mądrości ludowych, które podkreślają, że człowiek przezorny jest zawsze przygotowany. Równie dobrze można pójść za głosem rozsądku – osoba posiadająca wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z konkretnej dziedziny jest w stanie zachować zimną krew nawet w najbardziej nieprzewidzianych sytuacjach. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie pomóc swoim bliskim w sytuacjach zagrażających ich życiu? Zapisz się na kurs pierwszej pomocy!
Szkolenie z pierwszej pomocy
Najlepszą formą zdobywania wiedzy z pierwszej pomocy przedmedycznej jest specjalistyczne szkolenie prowadzone przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Kameralne grupy (w szkoleniu bierze udział max. 20 osób) sprzyjają szybszemu przyswajaniu przekazywanych informacji. Każdy z kursantów otrzyma zaświadczenie o odbytym kursie.
Kurs pomocy przedmedycznej
Kurs pomocy przedmedycznej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Wiedza przekazywana jest kursantom w formie przystępnej prelekcji. Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek pytania, któryś z poruszanych tematów okaże się nie do końca zrozumiały, to w każdej chwili możesz poprosić osobę prowadzącą szkolenie o doprecyzowanie zagadnienia. Podczas ćwiczeń praktycznych będziesz mieć okazję m.in. do tego, aby przećwiczyć na specjalnym manekinie resuscytację krążeniowo-oddechową.