Jak zostać pracownikiem ochrony

kurs ochrony - jak zostać pracownikiem ochrony

Kurs ochrony, czyli jak zostać pracownikiem ochrony

Specyfika współczesnego rynku pracy sprawia, że wciąż jest duże zapotrzebowanie na pracowników ochrony. Zatrudnienie w branży znajdują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Czasy, kiedy pracownik ochrony kojarzył się przede wszystkim z ochroniarzem w supermarkecie czy w urzędzie powoli odchodzą w zapomnienie, choć nadal spora część osób zatrudnionych w ochronie pełni bardziej funkcję informacji niż straszaka. Aczkolwiek w otoczeniu ważnych osób publicznych można spotkać osoby wyróżniające się tężyzną i sprawnością fizyczną. Kogo więc można uznać za pracownika ochrony i jakie należy mieć kwalifikacje czy predyspozycje, aby móc szukać dobrze płatnej pracy jako ochroniarz i jak zostać ochroniarzem?

Obowiązki pracownika ochrony

Chociaż z pozoru praca ochroniarza wydaje się łatwą i nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, to jak pokazuje rynek pracy, na dobre pensje mogą liczyć przede wszystkim osoby ze stosowną licencją. Stąd trudno jest odpowiedzieć w jednym zdaniu, ile zarabia ochroniarz. Najniższe stawki czekają na osoby bez żadnej licencji – tutaj dominują ochroniarze pracujący w hipermarketach, urzędach i tym podobnych miejscach. Duże agencje ochrony mają też wakaty dla pracowników wykwalifikowanych, oczywiście tacy pracownicy mają zapewnione lepsze stawki. Do plusów można zaliczyć znajomość sztuk walki czy posiadanie pozwolenia na broń palną. Wykwalifikowani pracownicy ochrony osób i mienia znajdą zatrudnienie zarówno przy obsłudze imprez masowych, jak i jako bramkarze lub selekcjonerzy.

Większość pracowników ochrony odpowiada przede wszystkim za zapobieganie kradzieżom i włamaniom. Do zakresu ich zadań mogą należeć obserwacja otoczenia (nie tylko jako detektyw sklepowy) – osobista lub za pomocą monitoringu. Obsługa elektronicznych sprzętów i znajomość specjalistycznego oprogramowania to ważny atut pomagający znaleźć lepiej płatne zajęcie.

Wykwalifikowani pracownicy

Więcej możliwości zarobkowych i realne szanse awansu czekają na wykwalifikowanych pracowników ochrony. Poza dokumentacją potwierdzającą ukończenie stosownych kursów przyszła wykwalifikowana kadra ochroniarska musi legitymować się pozytywnymi opiniami lekarskimi potwierdzającymi możliwość pracy w tym zawodzie oraz posiadanie aktualnego zaświadczenia o niekaralności. Stosowną licencję wydają Wojewódzcy Komendanci Policji.

Predyspozycje osobowe

Wysoka sprawność fizyczna to pierwsze z kryteriów. Jak pokazuje praktyka, w sytuacjach ekstremalnych jeszcze ważniejsze są szeroko rozumiane predyspozycje psychiczne. Jak zostać ochroniarzem skutecznym i docenianym przez pracodawców? Pracownik ochrony musi być spostrzegawczy i odporny na stres. Ważne są odwaga oraz świadomość zagrożenia. Brawura, podobnie jak nieumiejętność utrzymania nerwów na wodzy, właściwie wykluczają z branży. Porządny ochroniarz powinien wyróżniać się refleksem i stale podnosić poziom sprawności fizycznej – treningi w siłowni, basen, bieganie czy trenowanie sztuk walki z pewnością nie zaszkodzą. Kolejną specyfiką profesji pracownika ochrony jest częsty kontakt z otoczeniem. Dlatego tak ważna jest kultura osobista oraz śmiałość w kontaktach międzyludzkich. Dobrego pracownika ochrony wyróżnia dyspozycyjność – praca wykonywana jest o różnych godzinach, także w święta i niedziele.

Jak uzyskać kwalifikacje?

Młodym osobom, rozważającym znalezienie zatrudnienia jako ochroniarz trzeba wspomnieć o barierze wiekowej. Ustawodawca określił, że wykwalifikowany pracownik ochrony musi mieć ukończone 21 lat. Dla 18-19 latków ta wiadomość to swoista szansa. Przez ten czas mogą zapisać się na odpowiednie kursy zawodowe (trwające zazwyczaj po kilka miesięcy), popracować nad tężyzną fizyczną czy poznać tajniki prawa, co z pewnością przyda się w późniejszej pracy. Istotna jest głównie znajomość gałęzi prawa związanych z ochroną mienia oraz zasad bezpieczeństwa.

Kolejną ścieżką ku uzyskaniu kwalifikacji I i II stopnia jest nauka w szkole policealnej oraz na studiach licencjackich. Stąd, aby myśleć o dyplomie potwierdzającym otrzymanie licencji II stopnia, trzeba koniecznie zdać maturę. Jest ona bowiem kluczem do podjęcia studiów zawodowych I stopnia (licencjackich). Co ważne, nauka w szkole lub na studiach łączy się z praktykami zawodowymi, podczas których przyszły ochroniarz ma nie tylko możliwość poznać tajniki zawodu, ale też przekonać się, czy naprawdę chce wiązać swoją przyszłość jako pracownik ochrony w miejscach publicznych, czy specjalizując się w ochronie osób lub imprez masowych.

Bariery urzędowe

Po odbyciu stosownych kursów czy studiów potwierdzających kwalifikacje na poziomie I (technika ochrony fizycznej) lub II stopnia, adept pracy w ochronie musi zostać wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Wtedy też trzeba dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. Barierą może być obywatelstwo – obecnie, aby móc pracować w kraju, należy mieć obywatelstwo polskie lub innego kraju UE. Po złożeniu dokumentów oceniane są nie tylko kwalifikacje. Zdarza się też, że pracownicy Wojewódzkiej Komendy Policji zasięgają opinii u kolegów po fachu z rejonu zamieszkania kandydata. Stosowną opinię wydaje też sąd. Na ogół informacje o uzyskaniu licencji otrzymuje się w przeciągu 14 dni.