Jak zorganizować imprezę integracyjną dla firmy?

szkolenie i impreza integracyjna w firmie

Szkolenie i impreza integracyjna w firmie

Od lat w wielu firmach imprezy integracyjne są znakomitym sposobem na budowanie więzi między pracownikami oraz zwiększanie ich motywacji do pracy. W nieformalnej atmosferze ludzie bowiem lepiej się poznają i to zazwyczaj z innej strony, niż na co dzień przy wypełnianiu obowiązków. Dla pracodawców to też dobra metoda na zwiększenie efektywności pracy. Jednocześnie impreza integracyjna, to nie lada wyzwanie dla organizatora. Jak zaplanować takie wydarzenie, aby połączyć przyjemne z pożytecznym?

Rodzaje imprez integracyjnych

Wśród najczęściej spotykanych imprez integracyjnych są wspólne wyjścia do restauracji i baru, na karaoke, wyjścia do kina, piknik rodzinny, festyn czy też integracje w formie wyjazdów. Dość częstą formą integracji są też wyjazdy szkoleniowe, podczas których pracownicy nie tylko mogą się lepiej poznać, ale też czegoś nauczyć i podnieść swoje kwalifikacje. Nic tak nie zbliża, jak wspólne doświadczenia.

Po pierwsze – cel i plan

Udana impreza integracyjna dla firm musi się zacząć od ustalenia celu, jaki firma chce osiągnąć oraz od planu całego przedsięwzięcia. Cele mogą być różne, począwszy od czysto towarzyskich, poprzez team building (budowanie zespołu), aż po szkoleniowe.

Plan szkolenia natomiast zależny jest nie tylko od celu, ale też od formy integracji. Plan na jednorazowe wyjście będzie się różnić od kilkudniowego wyjazdu, podczas którego trzeba będzie zaplanować noclegi i inne atrakcje. Warto wziąć pod uwagę, że im dłuższy i bardziej skomplikowany wyjazd, tym więcej kwestii trzeba będzie przemyśleć. Kluczowa będzie też kwestia dojazdu na miejsce i czy będzie trzeba wynająć autokar, który wszystkich dowiezie.

Atrakcje na integracji

Różne formy integracji będą wymagały różnorodnych atrakcji. Im dłuższy wyjazd, tym większe mamy pole manewru. Przy krótkich imprezach może to być ciekawy kurs lub warsztaty z degustacji, wspólnego eksperymentowania, czy też kurs kulinarny. Przy dłuższych wyjazdach można zaplanować wycieczkę pieszą, rowerową bądź też spływ kajakowy, a także wspinaczkę. Niestety jest tak, że nigdy wszyscy nie będą zadowoleni, ale można zminimalizować ryzyko niepowodzenia imprezy integracyjnej, poprzez przeprowadzenie wśród pracowników ankiety.

Gotowe oferty dla firm

Coraz częściej wszelkie ośrodki i hotele, które kierują swoją ofertę dla firm, mają też gotowe propozycje konkretnych imprez integracyjnych. Oddanie zorganizowania imprezy integracyjnej połączonej ze szkoleniem jest zdecydowanie łatwiejsze i na pewno można dzięki temu uniknąć wpadki jako organizator.