Kurs na licencję detektywa

kurs na detektywa

Jak wybrać najlepszy kurs na licencję detektywa

Detektyw jest to zawód, który wzbudza ogromną ciekawość ze względu na to, że jest owiany tajemnicą. Jeżeli zastanawiasz się jak zostać detektywem oraz w jaki sposób uzyskać licencję detektywistyczną, koniecznie przeczytaj nasz artykuł a z pewnością rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Czym charakteryzuje się zawód detektywa?

Detektyw to zawód relatywnie młody, ponieważ dopiero w 2001 roku zostały uregulowane wszystkie prawa, obowiązki oraz przepisy regulujące kto i na jakich zasadach może pełnić funkcję detektywa. Do tego czasu na rynku usług detektywistycznych panował chaos, w związku z tym, że brakowało jakichkolwiek przepisów regulujących zawód. Nie było obowiązków ani wytycznych, jakich osoby świadczące usługi detektywistyczne powinny się kierować. W związku z tym często występowały dość niebezpieczne działania, które działały na niekorzyść klientów.

Kto może zostać detektywem?

Od ponad czterech lat detektywem może zostać niemal każdy, ponieważ licencja detektywa jest jedynym wymogiem, aby się nim stać. Zawód detektywa został uwolniony w ramach ustawy regulacyjnej. Od pierwszego dnia stycznia w 2014 roku, aby zostać detektywem należy ukończyć kurs przygotowawczy oraz złożyć odpowiedni wniosek do komendy wojewódzkiej policji wraz z zaświadczeniem lekarskim, świadectwem potwierdzającym posiadanie średniego wykształcenia oraz zaświadczeniem o niekaralności.

Kurs na licencję detektywna – jaki wybrać?

Szkolenie na licencję detektywa prowadzi praktycznie każda szkoła policealna i czy szkoła dla dorosłych. Jaki kurs wybrać, skoro wybór jest tak szeroki? Pomimo tego, że program szkolenia jest taki sam dla wszystkich, ze względu na ustaloną w drodze ustawy specyfiki tego zawodu i jej tajników najlepiej jednak wybrać kurs, który prowadzony jest przez praktyków z wieloletnim doświadczeniem w pracy jako detektyw.

Problemy ze zdobyciem licencji

Wiele nieprofesjonalnych firm, które zajmują się szkoleniami z różnych branż i do różnych zawodów nie są w stanie przygotować kursantów do pracy prywatnego detektywa. W związku z tym po ukończeniu takiego kursu zdobycie licencji detektywa może być trudne, a nawet i nieosiągalne. Warto wybrać kurs, który stricte specjalizuje się w kursach detektywistycznych i kładzie nacisk na to, aby jego uczestnicy bez problemu zdobyli licencję. Warto spojrzeć również na zaangażowanie szkoleniowców. Detektyw jest przecież zawodem zaufania publicznego, wymagającym działania zgodnie z prawem, etyką i zasadą lojalności wobec klientów. Wielu młodych detektywów nie wie, które działania mogą podejmować, a które nie, ponieważ nieprofesjonalni szkoleniowcy nie kładą odpowiedniego nacisku na to, aby sprawdzać widzę swoich kursantów. Zarówno dobry detektyw, jak i dobry szkoleniowiec ma w pełni zgłębioną wiedzę prawniczą, w tym zawodzie nie można się pomylić, ponieważ klient może na tym ucierpieć najbardziej.

Jaki jest zawód detektywa?

Zawód detektywa jest ciężki, wymaga wytrwałości, odporności na stres, ale również kreatywności i zdolności logicznego myślenia. Jedynie odpowiednie przygotowanie do pracy detektywa, ukończenie kursu prowadzonego przez praktyków prowadzących wieloletnią działalność daje mocną podstawę do pracy. Bezsprzecznie to właśnie kurs i licencja detektywa w kieszeni jest dopiero początkiem drogi do bycia dobrym detektywem. Niemniej jednak bez odpowiednio dobrej podstawy niemożliwe jest, aby potem dobrze wykonywać ten zawód.

Reasumując wybierz szkołę, która specjalizuje się tylko w kursach na licencję detektywa, w której szkoleniowcy to praktycy z wieloletnim doświadczeniem oraz sprawdź ich zaangażowanie w swoją pracę.