Szkolenia kolejowe – kto może wsiąść udział?

kursy i szkolenia kolejowe

Szkolenia kolejowe – po co i dla kogo?

Szkolenia kolejowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością szczególnie wśród osób chcących zatrudnić się w branży stabilnej i przyszłościowej. Kolej z roku na rok coraz bardziej się rozwija, oferuje przejazdy dla pasażerów w atrakcyjnych cenach. Pracując w tej branży można liczyć na stabilną pensję i sytuację zawodową.

Jak wyglądają szkolenia kolejowe?

kursy i szkolenia kolejowe dostarczają wiedzę o transporcie kolejowym, umożliwiają zdobycie umiejętności niezbędnych do pracy w tej branży. Jeżeli zapiszesz się na kurs maszynisty, konieczne jest uczestniczenie w części teoretycznej, jak i praktycznej. Podczas szkolenia zdobędziesz wszystkie niezbędne informacje oraz wskazówki gwarantujące profesjonalne wykonywanie obowiązków zawodowych.

Głównymi tematami poruszanymi na szkoleniu dla maszynistów są:

  • omówienie najważniejszych elementów sieci kolejowej wraz z urządzeniami sygnalizacji kolejowej,
  • systemy znakowania taboru kolejowego,
  • regulacje dotyczące usług kolejowych,
  • dokumenty przewozowe,
  • nauka programów komputerowych i urządzeń niezwykle przydatnych w pracy zawodowej.

Szkolenia kolejowe

pozwalają na zdobywanie wiedzy z zakresu prawa kolejowego obowiązującego w Polsce, jak i w krajach europejskich. Aby uzyskać niezbędne uprawnienia do wykonywania zawodu, po odbyciu kursu należy zdać egzamin państwowy. Jego pozytywny rezultat skutkuje przyznaniem licencji maszynisty przez Urząd Transportu Kolejowego.

Kto powinien zdecydować się na szkolenia kolejowe?

Budować karierę zawodową można w różnych branżach. Licencja maszynisty jest na pewno ciekawym pomysłem dla osób niebojących się nowych wyzwań, chcących mieć bardzo ciekawą, rozwijającą pracę.

Aby móc uczestniczyć w szkoleniu na maszynistę trzeba mieć ukończone 18 lat. Niezbędne jest przynajmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe. Osoba zgłaszająca się na szkolenie nie może być karana za przestępstwa umyślne. Ponadto musi być w pełni sprawna pod względem zdrowotnym, psychicznym i fizycznym.

Ograniczeniem w przypadku niektórych chętnych może być również cena kursu. Zazwyczaj trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak, jeżeli stawisz na rozwój kariery zawodowej, warto na taką inwestycję się zdecydować.