Kurs maszynisty

kurs maszynisty

Kurs maszynisty, czyli jak zostać maszynistą?

Z roku na rok rośnie zainteresowanie pracą na stanowisku maszynisty. Nie można się temu specjalnie dziwić, to bowiem zawód z przyszłością. Praca na kolei jest niezwykle ciekawa, daje stabilne zatrudnienie, a przede wszystkim gwarantuje dobre zarobki. Co więcej, rozwój i modernizacja trakcji kolejowej przyczyniła się do zwiększenia liczby kursujących pociągów, tym samym wzrosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych maszynistów. W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: Jak zostać maszynistą? Jak uzyskać licencję maszynisty i wiele innych. Zapraszamy do lektury!

Maszynista – czy każdy może nim zostać?

Praca w charakterze maszynisty nie jest łatwa, wiąże się bowiem z ogromną odpowiedzialnością i odpornością na stres. Osoba, która chce nim zostać, musi spełniać odpowiednie wymagania zdrowotne, jak również fizyczne i psychiczne. Maszynista musi być okazem zdrowia, mieć doskonały słuch oraz wzrok, dobry refleks, podzielność uwagi i zdolność koncentracji. Powinien mieć ukończone 18 lat, posiadać co najmniej wykształcenie zawodowe i przedstawić świadectwo o niekaralności. Kiedy kandydat na maszynistę spełnia te wymagania i pozytywnie przeszedł badania lekarskie kwalifikujące do pracy na tym stanowisku, może podjąć kolejne kroki zbliżające go do celu. Powinien zgłosić się do ośrodka szkolenia i egzaminowania maszynistów, w którym pozna tajniki pracy oraz zdobędzie ogólną wiedzę zawodową. Szkolenie wieńczy egzamin, a osoba która go zda otrzymuje licencję maszynisty.

Kolejne kroki do zawodu maszynisty

Po szkoleniu teoretycznym i uzyskaniu licencji maszynisty czas na kolejny krok do uzyskania uprawnień do samodzielnego prowadzenia pociągów. Aby bowiem zasiąść w kabinie maszynisty należy przejść szkolenie, dzięki któremu kursant stanie się pełnoprawnym maszynistą. Kurs trwa około 16 miesięcy i kończy się egzaminem. Po jego zdaniu uczestnik otrzymuje świadectwo maszynisty. Dokument ten ściśle określa, jakie uprawnienia on posiada, a przede wszystkim jaki rodzaj taboru kolejowego może obsługiwać. Po uzyskaniu świadectwa maszynisty osoba może kierować samodzielnie składem pociągu.

Gdzie znaleźć zatrudnienie jako maszynista?

Każdy kto pragnie zostać maszynistą nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. PKP, czyli największa firma zatrudniająca na stanowisko maszynisty, rekrutuje pracowników praktycznie przez okrągły rok. Co więcej, oferta pracy tego pracodawcy jest niezwykle atrakcyjna, dlatego zgłasza się wielu chętnych. Niestety tylko niewielka ich część zostaje dopuszczona do szkolenia i kończy je z sukcesem. Nie każdy bowiem ma predyspozycje do tej pracy, a często też warunki zdrowotne uniemożliwiają jej podjęcie.

Obowiązki maszynisty

Maszynista kieruje pociągiem, ale jest także odpowiedzialny za jego stan techniczny i prawidłowe sprzęgnięcie go z pozostałym składem. Głównym zadaniem maszynisty jest bezpieczne dowożenie pasażerów do stacji docelowej zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Praca maszynisty to duża odpowiedzialność, musi stosować się do wszystkich zasad BHP oraz wszelkich instrukcji.

Ile zarabia maszynista?

Średnia pensja maszynisty PKP Cargo lub PKP intercity wynoszą ok. 6000 zł brutto na miesiąc. Początkujący oczywiście musze liczyć się z mniejszą pensją. Jeśli chodzi o formę zatrudnienia, to najczęściej jest to umowa o pracę. Jest to najbezpieczniejsza forma zatrudnienia, która niesie za sobą wiele dodatkowych benefitów.

Podsumowanie

Maszynista pociągu to bardzo ciekawa ścieżka kariery. Warto jednak pamiętać, że wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Jeżeli zastanawiasz się nad wybraniem właśnie tej ścieżki kariery, zpraszamy do skorzystania z naszych szkoleń!