Kurs detektywa – czy warto?

kurs detektywa

Kurs detektywa – czy warto i ile zarabia się w tej profesji?

Chociaż praca detektywa nie należy do łatwych, to dla wielu osób jej perspektywa wydaje się bardzo interesująca. Aby móc prowadzić tego typu działalność w Polsce, konieczna jest licencja detektywa. Można zdobyć ją kończąc specjalne kursy detektywistyczne. A na jakie zarobki można liczyć w tej profesji?

Któż z nas za młodu nie marzył o tym, by zostać detektywem? Postaci i przygody Sherlocka Holmesa, Jacquesa Clouseau (inspektor z Różowej Pantery) czy Amelii Sachs rozbudzały i wciąż rozbudzają wyobraźnie dzieci i młodzieży w różnym wieku. Oczywiście w praktyce praca detektywa nie wygląda tak, jak przedstawia się ją w popkulturze, ale potrafi dostarczyć emocji i satysfakcji. Jedno z pytań, jakie mogą zadawać sobie przyszli adepci tej profesji dotyczy wynagrodzenia. Ile mogą wynosić zarobki detektywa?

Dyspozycyjność, samodzielność i kontakty

Zanim omówimy konkretne kwoty, na jakie mogą liczyć prywatni detektywi, warto zwrócić uwagę, że poziom ich zarobków jest uzależniony od różnorodnych czynników. Wśród nich wymienić można np. dyspozycyjność. Osoby decydujące się na kursy detektywistyczne i chcące zdobyć licencję, muszą liczyć się z tym, że ich praca może być nieprzewidywalna i wymagać zaangażowania o różnych porach dnia i nocy. Oczywiście są osoby, które w biurach detektywistycznych pracują od przysłowiowej 8 do 16, ale im większa gotowość do nienormowanego czasu pracy, tym większe możliwości rozwoju kariery w tym zawodzie.

Sama licencja detektywa nie wystarczy do tego, by dobrze sprawdzać się w pracy. Od prowadzącego śledztwo wymaga się m.in. samodzielności i zaangażowania. Wiele spraw wiąże się bowiem z koniecznością szybkiego podejmowania decyzji i działania pod presją czasu, co nie pozwala konsultować kolejnych kroków z innymi osobami. Zresztą, im bardziej jesteśmy samodzielni, posiadamy szersze umiejętności i im rzadziej jesteśmy zmuszeni do korzystania z usług innych osób, tym, co naturalne, więcej możemy zarobić. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których wynagrodzenie przyznawane jest za rozwiązanie określonej sprawy.

Do podstawowych zadań detektywa należy zdobywanie informacji. Oprócz umiejętności odnajdywania i weryfikowania źródeł, ważną rolę odgrywa pod tym względem często także sieć kontaktów. Dlatego wielu profesjonalnych prywatnych detektywów podkreśla, że znajomości, a także umiejętność zjednywania sobie ludzi, są bardzo cenne w tej pracy. Nierzadko mogą one okazać się kluczem do rozwiązania prowadzonej sprawy, tym samym mając wpływ na poziom wynagrodzenia.

Duże możliwości i… rozpiętości

Ze względu na pewną, w pełni zrozumiałą, hermetyczność środowiska detektywistycznego, trudno jednoznacznie wskazać kwoty, na jakie mogą liczyć prywatni detektywi. Jednym ze źródeł informacji pozwalających przynajmniej częściowo dać wyobrażenie o zarobkach jest portal wynagrodzenia.pl. Według danych na styczeń 2022 r. mediana zarobków na stanowisku detektywa wynosi 6750 zł brutto.

W rzeczywistości kwota ta nie jest jednak w pełni miarodajna. Wynagrodzenie detektywa zależy bowiem od wielu czynników, z których część została już opisana. Co więcej, wraz z rozwiązywaniem kolejnych spraw i zdobywaniem doświadczenia, detektyw może żądać większej kwoty za swoje usługi. Miesięczne zarobki na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych nie są niemożliwe, chociaż nie każdy będzie w stanie tak bardzo zaangażować się w ten zawód, by osiągnąć ten poziom.

Mając na uwadze zróżnicowany charakter rozliczeń za pracę detektywa, należy również liczyć się z tym, że zarobki mogą być nieregularne. Ich wartość uzależniona bywa bowiem także od formy współpracy, liczby realizowanych spraw i przepracowanych godzin. Pojedyncze sprawy, nawet z pozoru wyglądające podobnie, również mogą być różnie wyceniane w zależności od stopnia skomplikowania. Właśnie dlatego jednoznaczne określenie zarobków prywatnego detektywa nastręcza tyle trudności.